Poczta polowa Wehrmachtu

 

Poczta polowa Wehmachtu – karty pocztowe
ze zbiorów Matthiasa Ziefera


Na wystawie prezentowane są 144 karty pocztowe i koperty (część z listami) zaadresowane i ostemplowane kolorowymi stemplami tuszowymi. Jest to mały fragment liczącej kilka tysięcy sztuk prywatnej kolekcji Matthiasa Ziefera z Drezna.

            Do prezentacji wybrano kartki i koperty wysłane w czasie wojny przede wszystkim z terenu dzisiejszego województwa lubuskiego. Są na nich stemple miejsca wysłania takie jak: Landsberg (Gorzów), Sagan (Żagań), Zulichau (Sulechów), Schwiebus (Świebodzin), Meseritz (Międzyrzecz). Regenwurmlager (Kęszyca Leśna), gdzie mieścił się duży kompleks koszarowy oddziałów fortecznych i gdzie szkolili się belgijscy ochotnicy Brygady Walońskiej Leona Degrelle oraz egzotyczni żołnierze Legionu Hinduskiego. 1/3 kart i kopert ostemplowana jest nazwą Tiborlager (Cibórz), gdzie w czasie wojny również znajdował się duży kompleks koszarowy oddziałów fortecznych.

            Liczny jest zbiór kopert ze stemplami bez widocznej nazwy nadania wysłanych
z frontu wschodniego oraz Francji i Norwegii.

 Niezwykle ciekawy jest zbiór polskich kart pocztowych z drukowanymi znaczkami z wizerunkiem prezydenta Ignacego Mościckiego przejętych i używanych przez Deutsche Feldpost i datowanych na wrzesień i październik 1939 r. oraz marzec i czerwiec 1940 r.

Oprócz tego zapoznać się można z radzieckimi kartami pocztowymi z 1941 r. oraz z niemieckimi kartami pocztowymi z drukowanymi znaczkami z karykaturami premierów Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla. i Neville’a Chamberlaina.

            Ekspozycja uzupełniona została reprodukcjami zdjęć ze służby Deutsche Feldpost na froncie wschodnim oraz bronią palną i elementami wyposażenia niemieckiego żołnierza ze zbiorów LMW.

Wspomnieć należy, że pomysł na wystawę poczty polowej Wehmachtu podsunął
Muzeum Pan Robert M. Jurga – znany specjalista od architektury obronnej oraz ilustrator książek i czasopism z dziedziny wojskowości.

    Termin: maj – grudzień 2016 r.

  Kurator wystawy: Tadeusz Blachura

 ***